Aparaty ruchome stosowane są najczęściej w leczeniu najmłodszych pacjentów. Rodzice bardzo często mają wiele pytań dotyczących diagnozowania, sposobu leczenia oraz efektów, dlatego poniżej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące aparatów stosowanych u dzieci. Mamy nadzieję, że informacje te będą pomocne.
Aparat na zęby ruchomy, nazywany jest inaczej aparatem zdejmowanym. Stosuje się go najczęściej u małych dzieci, które nie mają jeszcze zębów stałych lub gdy jest uzębienie mieszane tzn. występują zęby zarówno stałe i mleczne. Aparat ruchomy stosuje się w celu zapobiegania wad zgryzu oraz w ich leczeniu. Aparaty dla maluchów spełniają bardzo ważną rolę – pobudzają wzrost łuków zębowych, a dokładniej części twarzowej czaszki, do prawidłowego rozwoju. Dzięki nim szczęka i żuchwa rosną w odpowiednim kierunku, a twarz dziecka wygląda proporcjonalnie.
Jeżeli leczenie zębów aparatem ruchomym rozpoczniemy odpowiednio wcześnie, nie będzie konieczności stosowania bardziej inwazyjnych metod w przyszłości. Aparaty ruchome, często nazywane przez ortodontów również aparatami czynnościowymi, są niezbędne w leczeniu zarówno wad czynnościowych, jak i wad szkieletowych/kostnych zgryzu.
Każdy dobry ortodonta w Warszawie powie, że leczenie powinniśmy rozpocząć jak najwcześniej, oczywiście, jeżeli są ku temu powody. Objawami, które powinny zaniepokoić rodziców są:
• wysunięta lub cofnięta bródka dziecka, • asymetria w rysach twarzy, • zbyt duże szpary między zębami, • stłoczenia zębów, • nieprawidłowe uszeregowanie uzębienia, • wciąż otwarte usta (dziecko oddycha wyłącznie przez buzię).
Oczywiście wyżej wymienione objawy nie zawsze są oznaką problemów ortodontycznych. Jednak, jeżeli rodzic je zauważy, powinien skonsultować się z ortodontą. To lekarz powinien zdecydować, czy dziecko powinno być leczone za pomocą aparatu, czy nie, a także, kiedy leczenie powinno się rozpocząć. Wiele zależy od etapu wzrostu pacjenta.
Długość leczenia zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście wada zgryzu. Im poważniejsza, tym leczenie trwa dłużej. Kolejna kwestia dotyczy współpracy. Jeżeli mały pacjent oraz jego rodzice, współpracują z lekarzem i mówią mu o wszystkim, również o trudnościach, leczenie może okazać się znacznie efektywniejsze, ponieważ dobry ortodonta w Warszawie może znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. Bardzo ważna jest również systematyczność w noszeniu aparatu. Mały pacjent powinien zakładać go przynajmniej na kilka godzin w dzień oraz na noc. Jeżeli zasada ta będzie przestrzegana, leczenie będzie znacznie szybsze.
Zaletami aparatu ruchomego bez wątpienia jest przystępna cena. Fakt, że aparaty można zdejmować sprawia, że są one również bardzo łatwe w utrzymaniu odpowiedniej higieny.
Minusem tego leczenia jest, że to rozwiązanie to przeznaczone jest wyłącznie dla najmłodszych. Owszem, zdarzają się przypadki, w których aparaty ruchome stosowane są u starszych, ale są one jednostkowe.
O każdy aparat na zęby należy dbać. Z aparatami stałymi jest znacznie trudniej, ponieważ nie można ich ściągać. Aparaty ruchome nie powinny przysparzać problemów w zakresie dbania o ich higienę. Przede wszystkim należy pamiętać, aby aparat przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonym pudełku. Aparat należy myć używając do tego szczoteczki do zębów oraz pasty. Wielu ortodontów poleca również specjalne myjki soniczne, dzięki którym aparat może pozostawać w nienagannej czystości.
Niestety, często zdarza się, że dzieci nie chcą nosić aparatu i gdy tylko rodziców nie ma w pobliżu – ściągają go. Takie leczenie nie ma sensu i nie przynosi oczekiwanych, a nawet żadnych efektów. Warto dokładnie wyjaśnić dziecku dlaczego musi nosić aparat i dlaczego jest to tak ważne. Jeżeli aparat nie będzie używany przez dłuższy czas, konieczne jest całkowite skręcenie śruby i nałożenie go jeszcze raz, w punkcie wyjściowym. Oznacza to brak postępu w leczeniu. Kiedy zauważysz u dziecka niepokojące objawy, koniecznie wybierz się z nim na konsultację do lekarza – polecany ortodonta w Warszawie, na pewno dokładnie powie Ci, co należy zrobić i właściwie zaopiekuje się dzieckiem. Pamiętaj, że wcześnie wykryte wady można wyeliminować w całości!