Ortodonta – kim on właściwie jest?

Kiedy mamy problem z bólem zębów, udajemy się do stomatologa. Kiedy mamy problem z wymową, umawiamy się na wizytę do logopedy. Jeżeli chcemy wykonać protezę, kierujemy nasze kroki do gabinetu protetycznego. A kim jest ortodonta?

ortodonta

Kim jest ortodonta i kto może nim zostać?

Ortodonta jest stomatologiem, który wybrał drogę nie leczenia zębów, w klasycznym tego słowa znaczeniu, ale drogę profilaktyki i leczenia wad zgryzu.

Dobry ortodonta w Warszawie powinien wciąż poszerzać swoją wiedzę zarówno z zakresu stomatologii, jak i oczywiście ortodoncji. Ortodonta może robić to poprzez branie udziału w konferencjach naukowych, a także poprzez uczestnictwo w wielu organizowanych kursach specjalistycznych z zakresu ortodoncji.

Historia ortodoncji

Jak już zostało wspomniane, ortodoncja jest dyscypliną z zakresy stomatologii. Jako pierwsza wyodrębniła się chirurgia stomatologiczna. Ortodoncja rozwijała się powoli, aż do wieku XX, w którym to została założona specjalna szkoła w Anglii, w której kształcili się stomatolodzy oraz ortodonci. XX wiek przyniósł tej dziedzinie stomatologii duży rozwój. Ortodoncja rozwija się do dnia dzisiejszego, wciąż wprowadzając nowe rozwiązania, dzięki którym możemy cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

ortodoncja

Kogo leczą ortodonci?

Lekarz ortodonta w Warszawie, może podjąć się pracy z każdym pacjentem. Początkowo ortodoncję kojarzono przede wszystkim z leczeniem najmłodszych: dzieci i młodzieży. Jednak, rozwój ortodoncji umożliwił leczenie również starszych pacjentów, poprawiając wygląd ich zębów.

Bardzo często pracę ortodonty traktuje się jako działanie zmierzające ku poprawie wyglądu w obrębie szczęki. Oczywiście, działania lekarza ortodonty mają na celu poprawienie estetyki wyglądu, ale nie tylko. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu zębów, pacjent ma znacznie większą swobodę w dbaniu o higienę uzębienia, co z kolei chroni go przed wieloma chorobami zębów. Ponadto, dzięki poprawieniu funkcji zgryzu, poprawia się jednocześnie praca szczęki – dochodzi do rozluźnienia mięśni oraz stawów. Ale to nie wszystko. Odpowiednie ułożenie zębów zapewnia także swobodę w mówieniu – leczenie ortodontyczne eliminuje wiele wad wymowy.

Dobry ortodonta w Warszawie – Kiedy się do niego wybrać?

Przede wszystkim jeszcze raz przypomnimy, że każdy ortodonta jest stomatologiem. Można zatem wybrać się do niego na wizytę kontrolną, na której dowiemy się, czy ustawienie naszych zębów jest odpowiednie, a jeśli nie, dostaniemy odpowiednie wytyczne co do wcześniejszego leczenia zębów (jeśli oczywiście stan uzębienia tego wymaga). Oprócz tego, do ortodonty należy wybrać się zawsze, kiedy zauważymy u siebie, lub u członków naszej rodziny, niepokojące objawy.

Należą do nich:
- zgryz otwarty,
- zgryz głęboki,
- tyłozgryz,
- szparowatość,
- stłoczenia zębów,
- zgryz krzyżowy,
- przodozgryz,
- nadliczbowe żeby,
- problemy z niedorozwojem szczeki lub żuchwy.

Dodatkowo, jeżeli zauważysz u swojego dziecka, że niewyraźnie mówi lub oddycha głównie przez usta, jeżeli nadmiernie zgrzyta zębami lub je zaciska, jeżeli ma trudności z zamykaniem ust lub zauważalna jest asymetria twarzy, również powinieneś umówić się na wizytę u specjalisty, który skontroluje stan uzębienia dziecka. Dobry ortodonta w Warszawie z pewnością wskaże najwłaściwszy kierunek leczenia.

Co zapewnia leczenie ortodontyczne?

Dobry ortodonta w Warszawie zajmuje się przede wszystkim prawidłowym ustawieniem zębów oraz korektą wad zgryzu. Jego zadaniem jest również doprowadzenie do osiągnięcia idealnych proporcji zarówno dolnej jak i środkowej części twarzy. Ortodonta w Warszawie zajmuje się również pacjentami, którzy nie posiadają już swoich zębów, a chcieliby zainwestować w implanty.

Leczenie ortopedyczne:

- przywraca odpowiednią harmonię pomiędzy szczęką górną a dolną,
- poprawa wygląd twarzy,
- poprawia jakość życia,
- często eliminuje problemy z jedzeniem, oddychaniem, wymową,
- wzmacnia pewność siebie.

Zawód ortodonty nie jest łatwy. Wymaga on od lekarza specjalistycznej wiedzy, cierpliwości oraz odpowiedniego podejścia, zwłaszcza w pracy z małymi dziećmi oraz z młodzieżą. Ortodoncja to dział stomatologii, który prężnie się rozwija, dlatego konieczne jest ciągłe doszkalanie się i poszerzanie swojej wiedzy. W naszej Klinice zatrudniamy jedynie najlepszych specjalistów – możesz być pewien, że nasz dobry ortodonta w Warszawie szybko zdiagnozuje Twój problem i postara Ci się pomóc, wykorzystując nowoczesne, ale też bezpieczne i sprawdzone metody.