Pytania do ortodonty – dobry ortodonta odpowiada - Aparaty metalowe

Aparaty metalowe na zęby są najpopularniejszym rodzajem aparatów. Dlaczego? Ponieważ zakłada się je od dawna, a ich koszt jest nieco niższy niż koszt aparatów estetycznych. Poza tym aparaty metalowe na zęby nieco szybciej radzą sobie z poważnymi wadami uzębienia. Chcesz wiedzieć więcej na temat aparatów metalowych? Zapraszamy do lektury tekstu.

Aparaty metalowe na zęby

Metalowy aparat na zęby ma nieco niższą cenę niż pozostałe rodzaje aparatów. Składa się z:
• zamków metalowych,
• ligatur,
• łuków
• pierścieni.

Każdy aparat metalowy na zęby, wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, które są bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Jeżeli aparat jest dobrze dopasowany i założony, nie powinien ranić. Zdarza się jednak, że w pierwszym tygodniu po założeniu aparatu pojawiają się podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej, najczęściej są to okolice pierścieni lub zamków – w celu ich usunięcia stosuje się odpowiednie preparaty np. wosk, służący do zabezpieczenia ostrych elementów aparatu.
Zamki metalowe mogą mieć różne odcienie srebra. Osoby decydujące się na metalowy aparat na zęby, wybierają również ciekawe ligatury – są to specjalne gumki, którymi mocowany jest łuk z zamkiem. Gumki występują w wielu kolorach i mogą być wyjątkową ozdobą aparatu. Jeżeli zależy nam na tym, aby aparat nie rzucał się w oczy, warto wybrać kolor ligatury dopasowany do koloru aparatu. Jeżeli wybieramy aparat metalowy srebrny, ligatury również powinny być srebrne. Młodzież, a także wielu dorosłych, wybiera jednak odważne, rzucające się w oczy i modne ligatury, traktując aparat jako… biżuterię!

Aparat metalowy na zęby – pytania

Jakie są największe zalety metalowego aparatu?

Metalowy aparat na zęby jest najtańszą opcją wśród aparatów stałych. Ponadto, umożliwia dobranie modnych, kolorowych ligatur, które sprawiają, że aparat będzie wyglądał wyjątkowo. Stosuje się go również przy bardzo trudnych wadach zgryzu. Warto również zaznaczyć, że korzystając z metalowego aparatu, nie trzeba stosować tzw. białej diety, która jest zalecana przy aparatach estetycznych. Pokarmy często farbują aparaty kryształowe czy porcelanowe, co w przypadku aparatów metalowych się nie zdarza. Oczywiście, ligatura może się zafarbować, ale będzie miała po prostu inny odcień. Zabieg piaskowania dokładnie oczyszcza aparaty kryształowe i porcelanowe, które po zabiegu wyglądają jak nowe.

Jakie są minusy metalowego aparatu?

Aparat metalowy na zęby jest bardziej widoczny od aparatów estetycznych.

Czy metalowy aparat na zęby wymaga specjalnej pielęgnacji?

Obecność aparatu ortodontycznego w jamie ustnej sprzyja odkładaniu się osadu i kamienia, dlatego wymagana jest szczególna higiena jamy ustnej. Należy zaopatrzyć się w odpowiednie szczoteczki, wyciorki, pasty, płyny do płukania oraz nitki ortodontyczne. Zaleca się aby raz na 4-6 miesięcy wykonywać profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym, w celu pozbycia się kamienia i osadu oraz lakierowania zębów preparatem z fluorem.

aparat metalowy na zęby

Czy osoby uczulone na metal mogą wybrać metalowy aparat na zęby?

Dla osób uczulonych dobry ortodonta w Warszawie powinien polecić specjalny aparat na zęby dla alergików. Aparat taki wykonany jest z tytanu, który nie uczula, nie zawiera niklu i wykazuje wysoką biokompatybilność.

Od czego zależy wielkość metalowych zamków?

Aparaty metalowe na zęby są zazwyczaj mniejsze, niż aparaty estetyczne. Jednak, na to, w jaki sposób prezentuje się zamek, w dużej merze odpowiada wielkość zęba. Jeżeli korona zęba jest duża, zamek nie będzie wyglądał okazale. Jednak, jeżeli zęby u pacjenta są drobne, to nawet najmniejsze zamki będą rzucać się w oczy.

Czy ligatury można zmieniać?

Tak, ligatury zmienia się na każdej wizycie kontrolnej.