Pytania do ortodonty – dobry ortodonta odpowiada - Aparaty estetyczne

Wielu pacjentów, przed przyjściem do ortodonty zastanawia się, który aparat na zęby będzie dla niego najlepszy? Zamki metalowe czy estetyczne? Które wybrać? Każdy rodzaj zamków ortodontycznych ma swoje wady i zalety – aparat metalowy na zęby może zaskakiwać swoim wyglądem, natomiast aparat na zęby estetyczny będzie prawie niewidoczny. Przyjrzyjmy się dziś dokładnie aparatom estetycznym. Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące aparatów dyskretnych.

Aparaty estetyczne

Zamki estetyczne charakteryzują się tym, że mogą mieć różne odcienie. Dzięki temu, można je idealnie dopasować do naturalnego koloru zębów co sprawia, że aparat jest niemal niewidoczny. Jest to dogodne rozwiązanie przede wszystkim dla tych osób, które nie chcą obnosić się ze swoim aparatem. Wyborem jest aparat na zęby kryształowy, czy też aparat na zęby porcelanowy. Niestety, aparaty te posiadają pewną wadę – gumki łatwo ulegają zabarwieniom, dlatego należy bardzo uważać na to, co się je.

Jakie są rodzaje aparatów na zęby estetycznych?

Wśród estetycznych aparatów wymienia się aparat na zęby porcelanowy i aparat na zęby kryształowy.

Czym różni się aparat na zęby porcelanowy od aparatu kryształowego?

Są to aparaty wykonane z różnych materiałów. Aparat na zęby porcelanowy czyli aparat ceramiczny, ma barwę mleczną. Natomiast aparat na zęby kryształowy charakteryzuje się większą przezroczystością.

Czy pacjent może sam wybrać rodzaj aparatu estetycznego?

Oczywiście, że tak! Dobry ortodonta w Warszawie, powinien dać swojemu pacjentowi wybór i zaprezentować różne rodzaje aparatów. Wystarczy przyłożyć poszczególne zamki do zęba i sprawdzić, który odcień pasuje nam najbardziej. W niektórych wadach lekarz sugeruje, który rodzaj aparatu sprawdzi się najlepiej w leczeniu wady zgryzu pacjenta.

Który z aparatów estetycznych charakteryzuje się najwyższą trwałością?

Wszystkie aparaty ortodontyczne charakteryzują się podobną trwałością. Bez względu na to, jaki aparat estetyczny wybierzemy, może dojść do przypadkowego odklejenia się elementu aparatu podczas nagryzania na twarde pokarmy. Wówczas należy skontaktować się z gabinetem ortodontycznym. Zwykle awaria taka nie wymaga natychmiastowej interwencji ortodonty. Na dodatkowej lub planowej wizycie kontrolnej lekarz przyklei nowy zamek. Aby tego uniknąć, należy na czas leczenia ortodontycznego wyeliminować z diety bardzo twarde produkty.

Jaka jest różnica pomiędzy aparatami estetycznymi, a aparatami metalowymi?

Przede wszystkim różnią się wyglądem. Aparaty metalowe są widoczne, natomiast aparaty estetyczne są dopasowane do odcieni zębów. Leczenie przebiega bardzo podobnie.

Przede wszystkim różnią się wyglądem. Aparaty metalowe są widoczne, natomiast aparaty estetyczne są dopasowane do odcieni zębów. Leczenie przebiega bardzo podobnie.

Najczęściej do aparatów estetycznych dobiera się ligatury mało widoczne i dopasowane do odcieni zębów. Najczęściej pacjenci wybierają ligatury przezroczyste, niekiedy ligatury perłowe.

Jakie są wady aparatów estetycznych?

Jeżeli zdecydujemy się na aparat na zęby porcelanowy czy aparat na zęby kryształowy musimy liczyć się z tym, że mają one pewne wady. Przede wszystkim jasny odcień aparatu powoduje, że łatwiej widoczne są przebarwienia gumek zakładanych na zamki. Bardzo delikatne przebarwienia mogą być spowodowane przez owoce: maliny, truskawki, jagody i borówki, a także przez buraki i kawę. Należy jednak pamiętać, że niektóre produkty mogą zabarwić gumki na stałe; szczególnie należy uważać na sok pomarańczowy oraz przyprawy, w szczególności curry. Zamki porcelanowe i kryształowe nie przebarwiają się.
Kolejną wadą tych aparatów jest wielkość ich zamków. Niestety, są one nieco większe niż w tradycyjnych aparatach ortodontycznych, głównie dotyczy to aparatów kryształowych. Różnica jednak nie jest znaczna, a pacjenci nie mają zazwyczaj z tym żadnych problemów.